PL EN RU

Wspomnienie o śp. Profesorze Marianie Górskim

Ze smutkiem informujemy, że 23 maja 2022 r. w wieku 73 lat odszedł Profesor Marian Górski, dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1990-1996, a także przez blisko 30 lat kierownik Katedry Systemów Finansowych Gospodarki a wcześniej Zakładu Bankowości i Rynków Finansowych

 

Odszedł znakomity ekonomista, mentor finansistów, lubiany przez współpracowników, ceniony i szanowany nauczyciel, któremu zawsze na sercu leżało dobro studentów i Uniwersytetu, który tworzył Wydział Zarządzania, m.in. w latach 90., reformując programy studiów.

 

Jako dziekan Profesor Marian Górski wprowadził Dyplomowe Studia Menedżerskie i dwuletnie Magisterskie Studia Menedżerskie, uruchomił w 1992 r. we współpracy z University of Illinois (USA) Program Executive MBA, zajmujący rokrocznie pierwsze miejsce w polskich rankingach studiów tego typu.

 

Profesor Marian Górski wszystkie insygnia naukowe odbierał na Uniwersytecie Warszawskim, od tytułu magistra, przez stopień doktora i doktora habilitowanego, aż po tytuł profesora nauk ekonomicznych, który otrzymał w 2007 r. Przez ponad 50 lat Profesor Marian Górski pracował naukowo i niestrudzenie uczył kolejne pokolenia studentów.

 

Profesor Marian Górski pogłębiał wiedzę oraz prowadził badania naukowe w prestiżowych ośrodkach zagranicznych, m.in. jako stypendysta programów amerykańskich i fundacji Humboldta (Uniwersytet Carleton, Kanada; Uniwersytet w Hamburgu, Niemcy; Kellog’s School of Northwestern University, USA; Wharton School of Pennsylvania University, USA).

 

Na Wydziale Zarządzania i Uniwersytecie Warszawskim Profesor Marian Górski piastował liczne ważne funkcje, na Wydziale był m.in. kierownikiem studiów doktoranckich i przewodniczącym komisji programowej, na Uniwersytecie zaś przez długie lata zasiadał w senackich komisjach ds. strategii finansowej oraz ds. budżetu i finansów, której również przewodniczył.

 

W 1981 r., wówczas jeszcze jako doktor, profesor Marian Górski zaangażował się czynnie w ruch Solidarność, został wybrany do Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Profesor Marian Górski wydał ok. 100 prac w Polsce i za granicą, na które składają się publikacje naukowe oraz raporty, analizy i ekspertyzy. Jego książka „Rynkowy System Finansowy”, wydana nakładem PWE, została szeroko doceniona na polskich uczelniach i doczekała się 4 wydań (ostatnie z 2018 r.). Prace naukowe Profesora Marian Gorskiego koncentrowały się na makroekonomii, ekonomii porównawczej, systemie finansowym, rynkach kapitałowych, bankowości i polityce pieniężnej. Znalazły też zastosowanie w praktyce gospodarczej.

 

Profesor Marian Górski tworzył polski system finansowy i sektor bankowy. W latach 90. XX wieku i pierwszej dekadzie XXI wieku, był członkiem i przewodniczącym kilku rad nadzorczych, m.in. Banku Zachodniego WBK (teraz Santander), CORA Garwolin, Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego WARTA. W latach 2013-2017 był delegowanym przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) członkiem Rady WIBOR.

 

Profesor Marian Górski aktywnie uczestniczył w transformacji gospodarczej lat 90. Brał udział w procesach prywatyzacyjnych i restrukturyzował polskie przedsiębiorstwa. Na zlecenie Ministra Przemysłu i Handlu przygotował m.in. raporty o skutkach społeczno-ekonomicznych utworzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz projekt utworzenia Agencji Techniki i Technologii specjalizującej się we wspieraniu w imieniu państwa inwestycji typu venture capital.

 

Z okazji 70. urodzin Profesora Mariana Górskiego Wydział Zarządzania UW opublikował jubileuszową monografię naukową pt. „System finansowy w multiperspektywie”, w której szczegółowo opisano życiorys i dokonania Profesora Mariana Górskiego.

 

Oprócz artykułów naukowych, laudacji i listów gratulacyjnych, w monografii znalazły się również wspomnienia i notki wielu osób, które miały okazję spotkać się i współpracować z Profesorem Marianem Górskim (monografia dostępna pod linkiem)

 

Panie Profesorze,

będzie nam brakowało Pana wiedzy, charyzmy i humoru.

 

Pogrążeni w smutku,

 

Dziekan Wydziału Zarządzania,

pracownicy Katedry Systemów Finansowych Gospodarki

oraz cała społeczność Wydziału Zarządzania UW

 

XVII Konkurs Project Master

Zapraszamy do udziału w XVII Edycji Konkursu Project Master na najlepszą pracę licencjacką, magisterską, podyplomową i doktorską w dziedzinie zarządzania projektami.

więcej
Uroczystość ukończenia studiów 2022

15 lipca 2022 r. odbędzie się uroczysta gala z wręczeniem pamiątkowych listów gratulacyjnych absolwentom studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych WZ UW. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych.

więcej
Zapraszamy na gościnny wykład dot. venture capital relations

Zapraszamy na wykład otwarty prof. A. Tatarynowicza z Singapore Management University (SMU) pt. „Research at the Intersection of Venture Capital Relations and Interorganizational Networks” w dniu 29 czerwca w godz. 11.30-13.00 w Sali A 207.

więcej
Konkurs na zatrudnienie adiunkta w Katedrze Przedsiębiorczości i Systemów Zarządzania.

Dziekan WZ UW ogłasza konkurs na zatrudnienie adiunkta w Katedrze Przedsiębiorczości i Systemów Zarządzania.

więcej
Dr Laura Zoboli nagrodzona stypendium Marii Skłodowskiej-Curie

Z radością informujemy, że dr Laura Zoboli z Samodzielnego Zakładu Europejskiego Prawa Gospodarczego WZ UW została nagrodzona prestiżowym stypendium Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) Komisji Europejskiej.

więcej
Zapraszamy na konferencję „Informatyka w Zarządzaniu”

Zapraszamy na współorganizowaną przez WZ UW VIII Konferencję „Informatyka w Zarządzaniu”, która odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2022 we Wrocławiu, na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

więcej
Warsztaty z procesu badawczego dla Urzędu m.st. Warszawy

Na WZ UW trwa cykl warsztatów dotyczących procesu badawczego i analizy danych w ramach projektu prowadzonego z Urzędem m.st. Warszawy. Celem warsztatów jest szybka diagnoza problemów miasta i tworzenie skutecznych rekomendacji ich rozwiązania.

więcej
Konkurs na najlepszą pracę z zakresu marketingu, handlu i konsumpcji

Zapraszamy do udziału w VIII ogólnopolskim konkursie im. prof. Romana Głowackiego, na najlepszą pracę magisterską/licencjacką z zakresu marketingu, handlu i konsumpcji.

więcej
Trwa rekrutacja na studia. Wybierz kierunek dla siebie!

Trwa rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, a takze do programu International Business Program, Global MBA, Master in Food Systems oraz Executive MBA.

więcej
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej

Dnia 06.07.2022 r. o godz. 11:30 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Agnieszki Gaczyńskiej w trybie hybrydowym w budynku Wydziału Zarządzania w sali B 205 przy ul. Szturmowej 1/3 w Warszawie. Tytuł rozprawy: Cele Zrównoważonego Rozwoju a polski sektor naftowy. Scenariusze i dynamika zmian.

więcej
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej

Dnia 30.06.2022 r. o godz. 15:00 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym mgra Mansoura Esmaeil Zaei. Tytuł rozprawy: Immigrant Entrepreneurship: Indian Immigrant Entrepreneurs in Poland.

więcej
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej

28.06.2022 r. o godz. 10:00 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Małgorzaty Zbyrowskiej w trybie hybrydowym w budynku Wydziału Zarządzania w sali B 205 przy ul. Szturmowej 1/3 w Warszawie. Tytuł rozprawy: Czynniki warunkujące rozwój kooperatyw spożywczych w Polsce.

więcej
EFMD Global
EQUIS1
Uniwersytet Warszawski
PRME
Ceeman
HR Excellence in Research
Eduniversal ranking
Eduniversal
Ministerstwo Nauki
Polska Komisja Akredytacyjna

© Copyright: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

ul. Szturmowa 1/3, 02-678 Warszawa
tel: +48 22 55 34 002, fax: +48 22 55 34 001; mail: wz@wz.uw.edu.pl

NIP: 525-001-12-66

 

Administratorem strony jest Sekcja Informacji i Promocji WZ UW

 

 

projekt: VisualTeam Logowanie dla pracowników