Seredecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją dr hab. Anny Pawłowskiej, prof. ucz.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją prof. zw dr hab. Marty Postuły.
Książka oferuje dogłębną i unikatową analizę funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej na tle krajowych podmiotów państw członkowskich UE. Wpisuje się w toczącą debatę na temat globalnych dóbr publicznych i procesów związanych z zarządzaniem ich dostarczaniem. W dalszej części omówiono instrumenty zarządzania finansami publicznymi, wskazując ich historyczną ewolucję w praktyce oraz ich skuteczność mierzoną wskaźnikiem rozwoju społecznego. Autorka przedstawia propozycję zarządzania globalnymi, europejskimi i krajowymi dobrami publicznymi w trzech obszarach: ochrony środowiska, transnarodowych projektów infrastrukturalnych oraz polityki społecznej. Książka analizuje instrumenty zarządzania finansami publicznymi stosowane podczas ostatniej pandemii, „rozróżniające” instrumenty „zwykłe” i „kryzysowe” oceniając ich skuteczność w określonych sytuacjach gospodarczych.
Właśnie ukazała się, nakładem wydawnictwa Routledge, książka "Corporate Volunteering, Responsibility and Employee Entrepreneurship". Jest ona efektem współpracy prof. Aldony Glińskiej-Neweś z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz prof. Beaty Glinki z naszego Centrum. Autorki połączyły w niej dwa obszary tematyczne: wolontariat i przedsiębiorczość korporacyjną. W publikacji przedstawiono wolontariat jako jeden z ważnych czynników mogących przyczyniać się do przedsiębiorczości pracowników. Wskazano także, że zaangażowanie w ramach wolontariatu i innowacyjne, przedsiębiorcze zachowania pracowników często są ze sobą powiązane, sprzyjają im podobne charakterystyki kultury organizacyjnej firm. Swoje rozważania Autorki zilustrowały przykładami z polskiej praktyki gospodarczej.
https://www.routledge.com/Corporate-Volunteering-Responsibility-and-Employee-Entrepreneurship/Glinska-Newes-Glinka/p/book/9781032048116
Monografia "Immigrant Entrepreneurship. Cases from Contemporary Poland" pod redakcją prof. zw. dr hab. Beaty Glinki i prof. dr. hab. Adama W. Jelonka to najnowsza publikacja dotycząca wyzwania, przed którym stoi Europa - imigracji.
Sposoby wprowadzania nowych imigrantów do społeczeństwa i gospodarki stanowią istotne wyzwania, dlatego potrzebne są pewne wytyczne dotyczące kształtowania polityki wobec migracji. Niniejsza książka wskazuje na wzorce podejścia prowadzące do działalności przedsiębiorczej, realizowane przez imigrantów z Dalekiego Wschodu: Chiny, Wietnam, Korea Południowa, Indie i Filipiny. Na tym etapie porównania z innymi krajami są zarówno możliwe, jak i konieczne, ponieważ wiele krajów na całym świecie stoi w obliczu wyzwań związanych z określaniem polityki migracyjnej. Z zamieszczonych w książce opracowań czytelnicy uzyskają wiedzę z pierwszej ręki na temat przedsiębiorczości imigrantów w Polsce na tle Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, na tle podobnych procesów opisywanych przez badaczy z innych krajów.
Obszary badawcze obejmują główne przyczyny podejmowania nowych przedsięwzięć i źródła szans, procesy definiowania klientów i czynniki wpływające na wybór pomiędzy biznesem etnicznym a lokalnym, podejście imigrantów do budowania pozycji rynkowej, definiowania sukcesu i rozwoju, a także kwestie różnic kulturowych, instytucjonalnych, prawnych i ekonomicznych. Badania pokazują, że pomiędzy pierwszym a drugim pokoleniem imigrantów pojawiają się znaczące różnice w działalności gospodarczej. Przedstawiają również, w jaki sposób działalność przedsiębiorcza pomaga w procesach asymilacji, a także w budowaniu więzi między imigrantami a społeczeństwami przyjmującymi.
Monografia "Przedsiębiorczość w teorii i badaniach. Perspektywa młodych badaczy" pod redakcją Agnieszki Postuły i Marcina Dareckiego, to publikacją złożoną, ukazującą wielowątkowość zagadnienia, jakim jest przedsiębiorczość. Przedstawione zostały w niej zarówno kwestie związane z ludźmi, ich zachowaniami, postawami, jak i uwarunkowania finansowe ekonomiczne, systemowe i strategiczne, nierozerwalnie łączone z przedsiębiorczością. Przede wszystkim prezentuje ona podejście młodych badaczy – perspektywę doktorantów, których spojrzenie na przedsiębiorczość jest świeże i aktualne. Teksty dotyczą tematów starszych, ale wciąż ważkich dla nauk o przedsiębiorczości, ale też zjawisk nowych, nie do końca jeszcze wyeksplorowanych i opisanych.
Przedsiębiorczość w teorii i badaniach. Perspektywa młodych badaczy
"Przedsiębiorczość. Studia przypadków" to najnowsza publikacja pod redakcją Agnieszki Brzozowskiej, Igora Postuły oraz Pawła Kłobukowskiego. Książka to zestaw różnych studiów przypadku (case studies) dotyczących różnych aspektów przedsiębiorczości i problemów jej towarzyszących. Tym samym jest to pozycja, która nie tylko pozwala uczyć się poruszanych w tekstach zagadnień teoretycznych, ale także metod rozwiązywania różnych problemów z praktyki biznesowej.
Książka skierowana jest nie tylko do studentów i pracowników naukowych, ale i samych przedsiębiorców.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją!
© Copyright: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Szturmowa 1/3, 02-678 Warszawa
tel: +48 22 55 34 002, fax: +48 22 55 34 001; mail: wz@wz.uw.edu.pl
NIP: 525-001-12-66
Administratorem strony jest Sekcja Informacji i Promocji WZ UW